מהו בעצם אפיון אתר ומדוע הוא נחוץ? האם ניתן לוותר על שלב זה על מנת להאיץ את תהליך בניית האתר? חשוב לדעת כי גם אם נפקיד את מלאכת בניית האתר בידי חברה מקצועית וצוות מנוסה ומוכשר, ללא ניסוח מסמך אפיון אתר, עלולה הדרך להקמתו להתארך, ולהיות רצופה בטעויות ומכשולים. המסמך מכיל נקודות חשובות המהוות את תצורת האתר ומבנהו, לרבות הגדרת מטרות, תכונות ויזואליות של האתר, הגדרת תפריטים, אפיון מערכת ידידותית לניהול האתר ותכניו, לוח זמנים לבניית האתר ומרכיבים חשובים נוספים.

אפיון האתר יחד עם הלקוח

אמנם, הצוות המקצועי של חברת בניית אתרים מנסח את המסמך לאפיון האתר, אך יש לכלול את הלקוח בשלב זה על מנת שייתן דגשים, וישמיע את קולו בנוגע לאתר שבונים עבורו. לכן, חשוב לערוך מסמך אפיון קל להבנה, למרות השימוש במונחים מקצועיים, כך יכול הלקוח להיות מעורב בשלב הקריטי, ולסייע לצוות של חברת בניית האתרים לבצע את עבודתו ביעילות ולשביעות רצונו המלאה.

למעשה, תהליך אפיון אתר מתחיל בפגישת עבודה עם הלקוח על מנת להבין את צרכיו הייחודיים, וכדי לסייע לו לקבל החלטות נכונות כמו בחירת סוג האתר- תדמית, שיווקי, פורטל, חנות למסחר אלקטרוני, אתר רספונסיבי וכו'. במהלך הפגישה יכול הצוות המקצועי להבין את מהות העסק ומוצריו, לאפיין את השוק בו העסק מתחרה, להבין מהם יתרונות החברה בהשוואה למתחרים, להגדיר את קהל היעד אליו פונים וכיוצא בזה.

נקודות חשובות במסמך אפיון אתר

ניסוח מסמך אפיון אתר חייב לכלול נקודות מדויקות המהוות מסגרת לצוות של חברת בניית אתרים, לכן חשוב לפרט רזולוציות כגון מטרות ויעדים שהלקוח מעוניין להשיג באמצעות האתר, אפיון עיצוב כללי כמו בחירת גוונים בהתאמה ללוגו ולצבעים הקשורים למותג, אפיון דפים ותפריטים שיופיעו באתר כמו דפים למוצרים שונים, דף אודות, עמוד ליצירת קשר וכו'. בנוסף, יש להחליט כיצד הגולש ינווט את דרכו ביעילות ובנוחות ברחבי האתר, לאפיין את ממשק המשתמש והחוויה לגולש. לאחר מכן, ניתן לקבוע לוח זמנים מוגדר לסיום כל שלב בבניית האתר ועד להעלאתו לרשת לאחר אישור מצד הלקוח.

אפיון ועיצוב חווית משתמש UX/UI

מסמך אפיון אתר כולל בין היתר גם קונספט גראפי מפורט כמו הגדרות ואפיון ממשק המשתמש. בהתאם למגבלות הטכנולוגיה, ועל פי צרכי הלקוח, תפקידו של מעצב ממשק המשתמש לפרט במסמך האפיון הנחיות לעיצוב המסכים, רקע, לחצני ניווט, אייקונים, מיקום אובייקטים גרפיים ובחירה מדויקת של גופנים, עיצוב כותרות, צבעים באתר ועוד.

יודגש כי אפיון חוויית המשתמש הנו חלק קריטי ובלתי נפרד מניסוח מסמך אפיון אתר. שלב זה הכרחי על מנת להעביר מסרים שיווקיים לגולשים שיבקרו באתר, וכדי להעניק להם חוויית משתמש איכותית, מקורית וייחודית.

מאמר זה נכתב באדיבות חברת UI